Ohtlike puude langetamine

Millised on ohtlikud puud?

Linnaelanikel on puudest rohkem kasu, kui nad arvata oskavad. Need pakuvad kaitset müra, tuule ja saaste eest ning mõjuvad hästi nende vaimsele ja füüsilisele tervisele. Nii nagu puust saadav kasu suureneb võrdeliselt puu vanuse ja suuruse kasvuga, suurenevad kahjuks ka riskifaktorid, näiteks murdumisohtlikud oksad ning puud nõrgestava mädaniku oht. Puu muutub ohtlikuks siis, kui riskifaktoreid on rohkem kui saadavat kasu.

Enne kui hakkad ohtlike puude langetamisele mõtlema, saame aidata sul otsusele jõuda, kas puu on ohtlik või mitte.

Puudega kaasnevad riskid jagunevad kaheks

Välised ohud

Alguses on puu väike ja probleeme tavaliselt pole. Ühel hetkel aga avastad, et puu on suureks kasvanud ja ei mahu enam oma kohale ära: pikaks kasvanud oksad kriimustavad või lõhuvad hoonete fassaade, elektriliinide ääres kasvavad puud on kontaktis liinidega ning kahjustavad neid või tekitavad lühiseid. Küsimuseks on tihti ka puudelt langevad lehed, õied, viljad ja oksaraod, mis ummistavad veerenne või muid kanaleid.

Need asjad on lihtsalt tuvastatavad ja selgelt nähtavad, samas ei anna need alati põhjust puu langetamiseks. Enamasti oskab arborist väiksemate või suuremate hoolduslõikuste abil puu säilitada ja ohtliku puu langetamine jääb ära.

Sisemised ohud

Puu on elusorganism ja selle tõttu suureneb puu vananedes ja kasvades oht haigustele ja muudele puu vanusest tulenevatele ohtudele. Hooldamata või valesti hooldatud puul võib esineda:

 • rippes ja lahtisi oksi
 • tüvemädanikku, mis nõrgestab puu struktuuri
 • juuremädanikku, mis on tekkinud puu kahjustamise tõttu 
 • nõrgenenud kinnitusega oksi
 • topeltlatvu, mis võivad murduda
 • jne.

Ohtude täpsemaks hindamiseks võid nõu küsida arboristilt või puittaimede hindajalt. Nemad oskavad öelda, kas puu on ohtlik ja vajab langetamist või mitte.

Need asjad on lihtsalt tuvastatavad ja selgelt nähtavad, samas ei anna need alati põhjust puu langetamiseks. Enamasti oskab arborist väiksemate või suuremate hoolduslõikuste abil puu säilitada.


Ohtlikule puule viitavad märgid on:

surnud oksad või harud


Kuivanud ja eluta oksad või harud tuleks eemaldada, et need ei murduks kõige ebasobivamal ajal.

murdunud või rippes oksad


Murdunud või rippes oksad võivad olla märgiks, et puu elujõud on raugenud. Kui märkad oma puul selliseid oksi, tuleks puu üle vaadata ja midagi ette võtta, et võimalikud riskid maandada.

praod ja lõhed


Kui puu tüvel või harudel on näha lõhesid või mehhanilisi vigastusi, peaks puuhooldusspetsialist ehk arborist seda puud kindlasti püsivalt jälgima.  


nõrgalt kinnituvad oksad


Nõrgalt kinnituvad oksad võivad halbade ilmastikutingimuste korral ootamatult murduda. Seda, kas oksad on kinnitunud tugevalt või mitte, saab tuvastada arborist või puittaimede hindaja.

seene viljakehad


Kui puul on näha seene viljakehasid, tähendab see seda, et seen on puu kallal toimetanud juba mõnda aega. Erinevatel seentel on erinev mõju, iga seene pärast ei pea endast välja minema.


ebatavaline puu struktuur


Liiga pikad oksad või väga kaldus puu võivad halbade ilmastikutingimuste puhul murduda.

juurestikuprobleemid


Juurteprobleemidele on üsna keeruline jälile jõuda, sest maa sisse tavaliselt ilma kaevamata ei näe. Kui aga on teada, et juuri on kaevamisega kahjustatud, tuleks olla tähelepanelik.


topeltladvad


Topeltladva all mõtleme kahte võrdset haru, mis kasvavad enamvähem ühesuurustena. Nende vahele jääb koor, mis nõrgestab harude kinnitust. Ühel päeval võib halbade tingimuste kokkulangemisel, toimuda mõne haru murdumine.

Ohtlike puude langetamine. Topeltladvaga puu, mille üks haru võib halbade ilmastikuolude tõttu murduda.

Mädanenud ladvaga ohtlik kasepuu, millelt võivad iga hetk murduda suured oksad.

Kui märkad mõnda neist probleemidest oma puul, tasub kohale kutsuda arborist või puittaimede hindaja. Tema oskab öelda, kas puu on ohtlik ja peab sae käima tõmbama või saab riskide vähendamiseks midagi ette võtta, et puust oleks edaspidigi kasu.

Ohtlike puude langetamine. Hariliku tamme topeltlatv on murdunud. Mitme võrdse haruga puud vajavad regulaarset ülevaatust ning vajadusel meetmete kasutamist.

Seeneviljakeha suurel puul. Kui märkate selliseid seeni puudel, siis tuleks samuti spetsialistiga konsulteerida. Mõni seen on rohkem ohtlik, teine vähem.

Kui selgub, et puu on inimestele või rajatistele ohtlik ja vajab langetamist, siis aitame sul selle küsimuse kiiresti ja ohutult ära lahendada. 

Kuidas me sind aidata saame?

 • Organiseerime raieloa; 
 • korraldame sulgemise koos liiklusskeemidega;
 • langetame puu;
 • freesime kännu;
 • koristame raiejäägid ja utiliseerime need.  

Võime korraldada kogu paketi või osa sellest, kuidas sul parasjagu vaja on.

Tegutseme peamiselt Tallinnas ja Pärnus, aga tuleme hea meelega ka Viljandisse või Haapsallu. Suuremate projektide puhul võime sulle abiks olla ükskõik kus Eestimaa otsas.


Helista või kirjuta meile kindlasti!

 • Ohtlike puude langetamine
  *
  *
 • Arne Oad

  Arborist, tase 4; Puittaimede hindaja, tase 5.
  Arnele see puudevärk ikka kohe väga meeldib. Mida rohkem uurid ja teada saad, seda põnevamaks läheb.

  gsm: +3725047811
  e-post: arne@okacer.ee

 • Oliver Haav

  Arborist, tase 4
  Oliver on meil töödejuht, kes ütleb, mismoodi asjad peavad olema. Konkreetne värk ja mingit jama pole, töö käib.

  gsm: +3725047911
  e-post: oliver@okacer.ee