Mured, millega inimesed arboristide käest abi otsivad

Arboristide poole pöördutakse väga erinevatel põhjustel. Mõni soovib puu lihtsalt maha võtta, kuna lehtede riisumine on tülikas, aga sealsamas on teine, kes tahab oma puid võimalikult kaua elujõulisena hoida ja säilitada. Ja siis on veel terve hulk muid linnapuudega seotud muresid, millele püütakse koos meiega lahendus leida.

Linnapuude kasulik mõju inimeste füüsilisele ja vaimsele tervisele on paljude uuringutega tõestatud. Ehkki meile on arboristidena saag ja kirves justkui käe külge kasvanud, püüame neid kasutada enamasti puude hoolduslõikuseks, mitte maha võtmiseks. Maha võtta jõuab alati ja paljudel juhtudel seda tulebki teha.

Loe, milliste muredega on inimesed meie pool pöördunud. Ehk saad sinagi oma küsimustele siit vastused kätte.

Lehed on veerennides

Lehed satuvad vihmaveerennidesse siis, kui puu on majale hästi lähedal või lausa selle kohal. Tõesti, see on päris tüütu olukord, sest kui majaomanik ise katusele ronida ei taha, tuleb tal igal aastal tõstuk tellida ja rennid puhtaks teha lasta.

Seda probleemi on võimalik puu hoolduslõikusega mingil määral leevendada, aga mitte päris likvideerida. Puid ei saa ühekülgseks lõigata ja kui mõni oks ära võtta, siis lehed jäävad ikka, sest ega need ei kuku otse alla, vaid tuul puhub neid siia-sinna.

Kui tahta sellist olukorda 100% vältida, tuleb kõik puud maja ümbrusest eemaldada.

Tuuled kõigutavad puid

Selle murega pöördutakse meie poole tavaliselt pärast tormisemaid ilmu, mil inimesed on avastanud, et nende maja läheduses olevad puud tuule käes kõiguvad. Tegelikult on see puude normaalne olek, nende dünaamika ongi selline, et nad tormi käes painduvad, muidu annaksid nad ka kergemale tuulele järele ja murduksid.

Selle mure lahenduseks ja südame rahustuseks pakume välja konsultatsiooni, mille käigus vaatame ja hindame, kas puu on ohtlik või mitte.

Palju lehti hoovis

Kui meie poole pöördutakse sellise murega, siis jääb meil üle käsi laiutada ja soovitada inimesel korterisse kolida, kus lehtede riisumisega tegelema ei pea. Lehtede „probleemi“ pole võimalik ühegi hoolduslõikusega ära lahendada, sest niikaua kui puu elab, kasvatab ja langetab see lehti. Nii lihtsalt on.

Me ei poolda mingil juhul puude sandistamist ja poolest tüvest maha võtmist. Sellisest kirvetööst jäävad järele vaid mädanevad tüükad, mis pole kellelegi kasuks ega silmailuks ammugi mitte.

Oksad on hoonele liiga lähedal

Kui suur puu on puitfassaadiga majale liiga lähedal, võib juhtuda, et maja läheb mädanema või hallitama, ning puu tekitatud kahju on rahas selgesti mõõdetav. Sellisel juhul tuleks oksi lühendada, et puu ja maja vahelt tuul läbi käiks.

Mõnikord ei jõua asi hallituseni, aga oksad kraabivad vastu maja seina, tekitavad müra ja kahjustavad hoonet. Ka siis on abi hoolduslõikusest.

Puu on (arvatavasti) ohtlik

Tihtipeale annab puu omanik ise hinnangu, et tema puu on ohtlik ja tuleks maha võtta. Meie soovitame nõu küsida ja kohale kutsuda arborist, kes oskab öelda, kas puu on päriselt ohtlik või mitte.

Samas peab arvestama, et puude puhul ei saa anda 100-protsendilisi garantiisid, sest kui puu satub korraliku maru kätte, ei saa kunagi täie kindlusega öelda, et see püsti jääb. Ometi lubavad meie kogemused ja teadmised öelda, kas puu on elujõuline või kimbutab seda mõni haigus, vedelikupuudus või muu häda, mis puu tervist ja seisukindlust nõrgestab.

Oht naabri hoonetele

Kõrvalhoovis kasvavad puud on sageli naabritevahelise tüli allikaks. Mõnikord on põhjuseks langevad lehed ja oksad, aga mõnikord ka puu ise, kui naaber arvab, et see võib tormiga tema maja peale kukkuda.

Lehtedega pole taaskord võimalik midagi ette võtta, küll aga pakume puu ohtlikkuse hindamiseks välja konsultatsiooni. Saad ise rahulikult magada ja saab naaber ka.

Puu on vaja maha võtta seoses ehitustegevusega

Kui puu jääb ehitusele ette, siis pole ka arboristil muud öelda ega teha, kui puu lihtsalt maha võtta.

Kui keegi tahab aga nõu küsida, kuidas ehituse käigus puud säilitada saaks, siis räägime sellest suurima rõõmuga.

Puudelt langeb oksi

Langevate okste vastu aitab hästi hoolduslõikus. Meil on selle kohta võtta hea näide Pärnu linnast, kus hooldasime terve eelmise suve suuri jalakaid.

Hiljuti andsid pargi hooldajad linnale tagasisidet, et neis parkides, kus hooldust sai tehtud, pole pärast tormiseid ilmu vaja peaaegu üldse oksi koristada, neid lihtsalt ei kuku tuulega enam alla.

Puu on kukkumas hoone peale

Kui sulle tundub, et selline oht on reaalne ja puu on kohe-kohe hoone peale kukkumas, tuleme kiiresti appi, sest tegemist on avariiolukorraga. Sellisel juhul ei nõua linnavalitsus ka raieluba; olukord tuleb fotode abil fikseerida ja probleem likvideerida.

Neid olukordi, kus sellisele puul jaole saab, on meil ette tulnud vähem kui neid, kus puu on juba maja peale kukkunud. Sellepärast soovitame julgesti meie käest konsultatsiooni küsida, sest meie oskame vaadata, kas puu on haige ja võib ohtlikuks osutuda või mitte.

Tavaliselt, kui puud kasvavad rühmas koos, võtavad kõrval kasvavad puud kukkuva puu hoo maha, enne kui see majani jõuab. Iga kord ei pruugi aga nii hästi minna.

Puu lõhub aia

Vahel on niimoodi, et puu kasvab krundi piiril ja hakkab suuremaks kasvades aeda painutama ja lükkama. Selle vastu ei aita kahjuks midagi, puud pole võimalik teise kohta nihutada.

Sellises olukorras oleme me soovitanud puu säilitada ja aeda teiselt poolt puud jätkata, mitte uisapäisa puud maha võtta. Iga linnapuu on suur väärtus ja olukorda, kui mõnel isendil on õnnestunud rasketes linnatingimustes hästi vastu pidada, tuleb ainult tervitada.

Varjavad päikest, muru ei kasva

Selline olukord on enamasti maal, kui maja on ehitatud puudesalu või lausa metsa sisse. Siis saab küll puid harvemaks võtta ja valguskoridore tekitada, aga arvestama peab sellega, et kui puud on koos suureks kasvanud, siis võivad nad kõrvalpuu maha võttes ühekülgseks jääda. Puude kooslus on üks tervik ja kui ühe ära võtad, muutub kogu mikrokliima. Siis tuleb alati hoolega läbi mõelda, mida ja kuidas teha.

Juured on liiga kaugel kinnistu peal

Lahenduseks ei ole kaugeleulatuvate juurte läbi raiumine, sest kui puu juured edasi kasvada ei saa, siis puu sureb.

Kui selline puu maha võtta, siis juured edasi ei kasva ja kõdunevad lõpuks ära, aga see võib võtta aastaid.

Puu on korstnale liiga lähedal

Kui puu on majale väga lähedal ja oksad ulatuvad lausa korstna kohale, võib see mõjutada ahju või kamina tõmmet. Selle olukorra lahenduseks on okste ära lõikamine ehk taaskord puu hoolduslõikus.

Puude pügamine

Puude pügamise all mõtlevad inimesed tavaliselt hoolduslõikust, sest hekki saab pügada, puid väga mitte.

Kui keegi sellise sooviga meie poole pöördub, siis püüame me välja selgitada, mis on selle töö tegelik eesmärk. Kui soovitakse puu poolest tüvest maha võtta, siis selliseid asju meie ei tee, see läheb meie eetikanormidega vastuollu.

Muidugi on eriolukordi, kus tulebki kardinaalseid tagasilõikusi teha, aga seda tuleb teha mõtestatult, mitte lihtsalt puid vigaseks lõigates.

Puu maha võtmine

Kui sul on soov oma aias kasvav puu maha võtta, siis tuleb selleks linnalt taotleda luba. Kui luba olemas, siis tuleme ja aitame.

Alumised oksad segavad liikumist

See on linnas päris sage probleem, mida saab lahendada puu võra tõstmisega, mis tähendab sisuliselt alumiste okste ära lõikamist. Tavaliselt on linnal seatud teatud normid, kui madalal oksad kõnni- ja sõiduteede kohal olla tohivad.

Puu on ohtlik, naaber võttis kaks tükki ära

Selle probleemi iva on tegelikult inimeste psühholoogias: kui üks naaber oma aias puud maha võtab, arvab teine, et tema peab seda samuti tegema. Seda tuleb ette küll järjest vähem, aga mõnes linnas võib näha linnaosade kaupa sandistatud puid – üks on ees teinud ja teised järel.

Õnneks on inimeste teadlikkus tõusnud ja oma puudega tegelemiseks kutsutakse appi arboristid, kes teavad, mida ja kuidas teha.

Puu on õõnes ja haiglane

Õõnsus ei tähenda alati seda, et puu on ohtlik. Tavaliselt läheb puu õõnsaks mõne välise vigastuse tõttu, kui puu koor saab vigastada või ka mädaniku tõttu. Sellisel juhul ei ole puu ennast ise ravida suutnud ja nii ongi õõnsus tekkinud.

Ka sellise puu tuleme vaatame hea meelega üle ja hindame, kas see on ohtlik või mitte.

Oksad liinide lähedal

Kui oksad on kasvanud nii pikaks, et ulatuvad elektriliinideni, tuleb need kindlasti lühemaks võtta. Meie soovituseks on kutsuda appi arboristid, kes planeerivad ja teevad töö ettevaatlikult ära, nii et terveks jäävad nii liinid kui puud. Liinimeeste prioriteediks on loomulikult liinikoridori puhastamine ja nad võivad teadmatusest puu ära rikkuda.

Puu on viltu

Kui sulle tundub, et puu on natuke viltu vajunud, siis oleks kõige mõistlikum arboristid seda asja vaatama kutsuda. Meie oskame maapinna ja okste vaatlusel kindlaks teha, kas puu on kogu aeg veidi viltu olnud ja sa pole seda lihtsalt varem tähele pannud või on see hiljuti mingil põhjusel viltu vajunud.

Kui puu on terve elu viltu kasvanud, siis ei ole muretsemiseks põhjust, aga kui sa märkad, et ka maapind üles kerkinud või liigub, siis on kuri karjas ja tuleb kiiresti tegutseda, Tegemist võib olla juuremädanikuga ja kui juured on mädad, ei saa puu püsti seista.

Kas saame sullegi abiks olla?

[contact-form-7 404 "Not Found"]