
Meiega võttis ühendust üks murelik klient, kes oli alles hiljuti endale soetanud krundi. Krundil kasvas ka üks vana õunapuu. Õunapuu oli aga väga kaua aega hooldamata ning üsna tihedaks kasvanud. Lisaks harunes õunapuu ka maa ligidalt kaheks. Õunad tekitasid koormust juurde ja juhtus see, mis vanade mitmeharuliste puudega tihtipeale juhtub, see murdus pooleks.
Õnneks oli puu üsna madal, ei saanud suurt hoogu sisse ning ei lõhkunud midagi ära ega kukkunud inimeste peale. Kuna harunemine oli maa lähedalt, siis ei rebenenud õunapuu haru tüve küljest lahti vaid vajus laiali ja enamus juurtest jäid terveks. Tegelikult oleks võinud see puu niimoodi vastu maad ja kuurile toetudes seal veel kaua-kaua samamoodi edasi elada. Kuna aga üks haru toetus vana puukuuri räästale, mis ei olnud puuomaniku valduses ja huvi oli puu kindlasti säilitada, siis oli klient väga murelik ja uuris meie käest, et kas oleks võimalik see puu kuidagi päästa.
Arboristidena on meil alati väga heameel, kui keegi oma vanadest ja väärikatest puudest hoolib ja soovib neid ohtult säilitada. Tihti on lihtsam puu likvideerida, kui vaeva näha ja proovida puul aidata edasi kasvada ja elada. Seepärast me ka suurima heameelega selle väljakutse vastu võtsime ning tegime plaani, kuidas kuuri najal ning vastu maad olevad harud uuesti püsti saada ning võtsime töö ette.
Peale murdumist nägi õunapuu välja selline. Üks haru oli vajunud kuuri najale, teine toetus vastu maad.

Puu oli arboristikeeles topeltladvaga, ehk kahe enamvähem võrdse haruga ja nende omavaheline ühendus oli aja jooksul oluliselt nõrgenenud. Varasügisel tekkinud viljad tekitasid sellise koormuse, et puu vajus laiali.

Alustasime kõigepealt õunapuu võra vähendamisega. Kuna puud ei olnud ilmselt viimase kümne aasta jooksul hooldatud (ega see tegelikult vale lähenemine pole, õunapuu võib ka kasvada lihtsalt hooldamata ja metsikuna, kui eesmärk ei ole saada vilju vaid kasvatada puud lihtsalt tema ilu pärast), siis tegime olulise võra vähendamise kõigepealt kuuri poolt, et puu rohkem kuuri ei lõhuks ja saaks seal rahulikult edasi kasvada. Seejärel lõikasime ka maha vajunud harult kuivanud oksad ning kergendasime seda oluliselt, sest mahavajunud haru oli vaja hiljem uuesti püsti saada.


Kui õunapuude lõikamine oli valmis, siis järgmiseks oli vaja maha murdunud haru uuesti üles saada. Siin tulid mängu arboristi teadmised plokksüsteemidest, ehk needsamad teadmised, mida kasutame tavaliselt kitsastest tingimustes ohtlike puude langetamise korral. Eesti keeles pole sellele veel head vastet, kuid inglise keelest tuletatuna on see riggimine.

Kui haru oli üles tõmmatud, paigaldasime kahe haru vahele ka spetsiaalse puude toestamiseks mõeldud sidumiskomplekti. Meie kasutame igapäevaselt Boa kaubamärgi tooteid ja neid saab soetada vajadusel arbogear.com e-poest.

Lõpetuseks paigaldasime veel mõlemale harule toestuseks puidust karkassid, milliseid pole siinmail väga kasutatud, kuid on täiesti aktsepteeritud puude toestamise võte. Sellised toed muidugi muudavad oluliselt visuaali, kuid vajadusel julgustame pigem kasutama puidust konstruktsioone puu säilitamiseks, kui soovitame puu enneaegselt raiuda.

Lõpptulemus on siis tänaseks selline. Puul on oluliselt võra vähendatud. Õnneks õunapuud taluvad teatud piirides hästi lõikust ja taastuvad sellest üsna kiiresti (kui juured on terved). Kahe haru vahele on paigutatud spetsiaalne puude teostamise tugivöö ning lisaks on mõlemad harud ka veel toestatud puidust konstruktsioonidega. Jääme huviga ootama järgmist suve ja sügist, et näha kuidas puu vastu peab ja kuidas ta sellele lõikusele reageerib.

Soovid ka oma õunapuud korda teha? Võta ühendust allpool oleva vormi kaudu!