Õunapuude lõikamine on lihtne, kui teada mõnd olulist põhimõtet

Miks neid õunapuid on üldse vaja lõigata, võib mõni küsida. Aga sellepärast, et kui viljapuid ei lõika, jääb saagikus jääb järjest väiksemaks, sest puu võra muutub metsikumaks ja tihedamaks ning kõigi oksteni ei jõua enam piisavalt valgust. Kui tahad igal sügisel korralikku saaki saada, tuleb õunapuude lõikamine plaani võtta.

Millal tuleks õunapuude lõikamine ette võtta?

Meie kliimas on õunapuid kõige parem lõigata kevadel, sest siis on lootust, et väiksemad lõiked jõuavad enne järgmist talve ära paraneda. Suuremate lõigete paranemine võtab kauem aega ja mõned haavad ei paranegi kunagi. Sellepärast ei tohiks suuri harusid liiga kergekäeliselt eemaldada, selleks peab olema väga mõjuv põhjus.

Kõige parem lõikamise aeg on märtsis, kui ööpäeva keskmine temperatuur jääb nulli lähedale. Mõnel varasemal kevadel oleme õunapuid lõiganud ka veebruaris, peamine on jälgida, et sa ei lõikaks õunapuid alla 5 kraadise külmaga.

Kui märts on mööda läinud, aga puud on lõikamata, võid seda teha veel seni, kuni pungad puhkenud ei ole. See juhtub tavaliselt aprilli lõpus või mai alguses, olenevalt aastast. Mida lähemale pungade puhkemisele lõikamine jääb, seda rohkem (puu jaoks) väärtuslikku mahla lõikehaavadest välja voolab.

Pungade puhkemisest alates tuleks puu rahule jätta, sest siis vajab see jõudu õitsemiseks ja viljade loomiseks. Kui kevadel lõikamistöö tegemata jäi, võid selle ette võtta pärast jaanipäeva ja lõigata kuni suve lõpuni. Suvine lõikamine on näiteks sellepärast hea, et siis ei jõua puu kuigi palju vesivõsusid kasvatada.

Kui lõikamise eesmärk ongi just vesivõsude kasvatamine, et nendest puule uus võra kujundada, siis tuleks see töö tõesti kevadel ära teha.

Suvise lõikamisega võib samas juhtuda, et viljadega oksi on kahju ära lõigata ja lõikamise töö jääb seetõttu tegemata. Kui aga aasta on selline, kus vilju on liigagi palju, on suvine lõikus hea, sest harvendamine (okste lõikus või ainult noorte õunade eemaldamine) tasakaalustab puude viljumise sesoonsust ehk ei teki olukorda, kus ühel aastal on õunu väga palju, aga teisel pole üldse.

Kui varasuvel on näha, et õuna-aasta on hea, soovitame mõned noored viljad eemaldada. See mõjub allesjäänute kasvule hästi, need tulevad suuremad ja rammusamad. Õunte vähendamine aitab kaitsta oksi, mis suure saagikuse korral murduda võivad. Okste toestamist meie väga ei soovita, kuna ka tugi võib õunte raskuse tõttu oksale viga teha.

Millega lõigata?

Lõikekoht peab jääma sile, sellepärast kasuta ainult teravaid oksakääre või -saagi. Neid saad osta näiteks siit või siit.

Oksakohtade määrimine pole tingimata vajalik, sest täies elujõus puu suudab haavade eest ise hoolt kanda. Kui sa tunned end aga määrides kindlamini, varu endale spetsiaalset haavapeitsi või muud haavahooldusvahendit. Õlivärve, mida koduse haavahooldusvahendina vanasti kasutati, meie värskele lõikekohale määrida ei soovita.

Igaks juhuks ei ole vaja õunapuid lõigata

Õunapuid ei pea tingimata igal aastal lõikama. Viljapuude lõikamine peab alati mingit konkreetset eesmärki täitma, seda ei tehta kunagi niisama toreduse pärast. Oleme näinud puid, mis on liigse ja oskamatu lõikamisega täiesti ära rikutud ega kanna sellepärast enam üldse vilja. Igal kevadel liigub ringi palju teenusepakkujaid, kes lubavad inimeste õunapuudega imesid teha, kahjuks satub nende hulka ka soss-seppi, kes ei tea õunapuude lõikamisest midagi ja teevad puule rohkem kahju kui kasu.

Meie soovituseks on enne, kui teenusepakkuja puu kallale lasta, küsida temalt, mida ta iga puuga täpselt teha plaanib. Kui ta tahab rohkem kui kolmandikku puu võrast eemaldada, peaksid sul ohukellad peas helisema hakkama, sest sellist asja ei tohi kunagi teha.

Õunapuid on vaja lõigata kolmel juhul

Lõikusi, mida erinevas vanuses õunapuudele tehakse, on kolm:

1)   kujunduslõikus, mida tehakse noorematele puudele;

2)   hoolduslõikus, millega hoitakse vormis täies elujõus puud;

3)   noorendamislõikus, millega puhutakse vanadele puudele eluvaim sisse.

Kujunduslõikus on üks olulisemaid lõikusi, aga ei maksa arvata, et õunapuu kujundamine saab valmis ühe aastaga. Kõige mõistlikum on seda teha mitmel järjestikusel aastal, et anda puule aega kasvamiseks ja taastumiseks. Kujunduslõikuse eesmärk on kujundada puule selline võra, mis oleks võimeline võimalikult palju saaki kandma.

Alumised oksad peaksid kasvama horisontaalselt ja võra ei tohiks jääda väga tihedaks. Vastasel korral ei pääse valgus õuntele ligi ja saak jääb liiga väikeseks. Horisontaalselt kasvavad oksad kasvatavad rohkem vilju kui vertikaalsed.

Noorena hästi kujundatud puu nõuab elujõulisena vähem hoolt, seda on vaja harvem ja vähem lõigata.

Täies elujõus õunapuu võiks lõikamise tulemusel olla püramiidikujuline, nii on selle saagikus kõige suurem. Inimeste aedades on näha ka palju vihmavarjukujulisi õunapuid, sest selline lõikus oli mõni aeg tagasi väga trendikas. Meie arboristidena sellist lõikust aga soovitada ei saa.

Puu „vihmavarjuks“ lõikamise käigus eemaldatakse sellelt liiga palju elujõulisi oksi ja puu tasakaal rikutakse. Okste elus osa jääb ainult okste otsa, mille lehed ja õunad ebaloomulikul viisil alla painutavad. Lihtsalt öeldes on puul väga raske toitaineid oksaharude kaardus otsteni viia, see pole puu loomulik olek. Arboristidena on meile aga puu tervis väga oluline ja sellist puude väärkohtlemist me heaks ei kiida.

Teatud õunapuusortide võra kujundamisel on oma eripärad, sellepärast võiks noort puud ostes aiandist või puukoolist lõikamisalast nõu küsida.

NB! Paaril istutamisjärgsel aastal ei tohiks õunapuude lõikamist mingil juhul ette võtta, sest sel ajal läheb kogu puu jaks juurdumisele ja ellu jäämisele, lõikamine on aga lisastress, millega iga puu ei pruugi toime tulla. (Kuidas noori puid õigesti istutada, nii et need hästi kasvama lähevad ja ilusaks ja suureks puuks kasvavad, saad lugeda siit.)

Hoolduslõikust on hea teha suvel, kui kahjustatud ja kuivanud oksad paistavad teiste hulgast hästi silma. Lisaks kahjustatud, murdunud või kuivanud okstele tuleks välja lõigata

1)   üks kahest paralleelselt kasvavast oksast;

2)   kui võra on juba võrdlemisi tihe, siis püstiselt kasvavad oksad;

3)   üksteise vastu (näiteks risti) kasvavad oksad.

Suvise lõikuse pluss on ka see, et puu ei jõua lõigatud kohast vesivõsusid kasvatama hakata, samas on tal piisavalt jõudu, et väiksemad lõikehaavad kinni kasvatada ja ennast talveks valmis panna.

Noorenduslõikuse puhul ei tasu liialt hoogu minna, sest nagu eespool mitmel korral ütlesime, võib liigne lõikamine puu hoopis välja suretada. Sellepärast oleks hea see mitme järjestikuse aasta peale ära jaotada.

Paljudes aedades on nn perepuid, kuna paar aastakümmet tagasi oli selliste kasvatamine väga populaarne. Perepuu on niisiis puu, mille erinevad oksad kannavad erinevaid sorte. Võib juhtuda, et iga sort vajab seetõttu erinevat lähenemist ka lõikuse mõttes. Tähele tuleks panna, et alumised sordid piisavalt valgust saaksid.

Kuidas lõigata?

Kui vaadata õunapuude lõikamise tehnilist külge, siis on ülioluline, et lõikekoht jääks sile ja ilma tüükata. Tüügast ei suuda puu ise kinni kasvatada ja seentele ning teistele haigusetekitajatele jääb n-ö uks lahti. Kui lõikamisel jääb siiski tüügas, sae see kindlasti maha ja seda enne, kui tüügas on kuivada jõudnud, sest siis võib juba hilja olla.

Lõikamist alusta alati noortest ja tervetest puudest, sest haigusetekitajad võivad puult puule levida ka lõikekääride kaudu. Kui tahad kindel olla, et haigused mingil juhul tervele puule ei satu, võid lõikeriistu enne iga järgmise puu juurde asumist mõne piirituse baasil oleva vahendiga desinfitseerida.

Nagu nägid, ei ole õunapuu lõikamine midagi üle jõu käivat. Tuleb lihtsalt puu heaolu silmas pidada ja arvestada tema taastumisvõimega. Iga lõikamine on puule väiksem või suurem trauma, aga kui seda mõistlikult teha, kannavad su õunapuud kaua ja hästi vilja.

Kui oled saanud suurema õunaaia omanikuks või oled ise sellise endale värskelt rajanud, soovitame minna õunapuude lõikamise koolitusele. Neid korraldavad aianduskeskused ja kutsekoolid, samuti pakuvad sellist teenust mitmed tuntud aiandusspetsialistid.

Kui sa ei taha õunapuude lõikamist mingil põhjusel ise ette võtta, tuleme sulle hea meelega appi. Vaatame õunapuud üle, lõikame lõikamist vajavad oksad ära ja anname veel head nõu ka.

Võta ühendust siit: [contact-form-7 404 "Not Found"]