Puude istutamine tundub olevat maailma lihtsaim tegevus: kaevan istutusaugu, panen puu sisse, muld peale ning ongi puu istutatud. Isegi kui alguses tundub, et istik läks kasvama, võib noor puu läbimõtlematu istutamise korral mõne aasta pärast ikkagi ära kuivada.
Iga arborist on kokku puutunud kiratsevate või juba surevate puudega, mis on 5–10 aastat tagasi mulda saanud. Tavaliselt pole siis võimalik enam puu päästmiseks midagi ette võtta, ja omanik peab uue istiku kasvatamisega otsast peale hakkama.
Kuidas istutada puid? Puid võib istutada igaüks ja anname sulle kuus soovitust, mida istutamise juures arvestada, et puu hästi kasvama läheks ja tal oleksid kõik eeldused vanaks elada.
1. Enne istutamist vali oma tulevast aiailu hoolega
Mida väiksem on istik, seda kindlamini see kasvama läheb. Kui soovid istutada suuremat puud, on nii ärakuivamise risk kui töömaht mitu korda suuremad.
Kui vähegi võimalik, vali puu, mis puukoolis spetsiaalselt sinu jaoks välja kaevatakse. Sellel on suurem tõenäosus ellu jääda, kui müügiplatsil võrgus ja kiles seisnud puudel. Juured peavad olema puukoolis koolitatud.
Pikalt konteineris olnud taimede istutamine lõppeb tavaliselt kurvalt, sest nende juured võivad olla keerdunud. Puu kasvades need jämenevad ja pigistavad toitainete voo kinni ning puu selle tagajärjel tõenäoliselt sureb. Kahju küll, kui oled kümme aastat oodanud puus suureks ja ilusaks kasvamist, aga nüüd pead hoopis uue istiku järele minema.
Pea meeles, et suurte puittaimede istikuid tuleb alati juurepallist, mitte tüvest kinni hoides tõsta, sest mullapall võib nii raske olla, et teeb juurtele viga. Väiksemate, näiteks aiapoodidest ostetud istikute puhul seda ohtu ei ole.
2. Eemalda juurepalli ümber olev kunstmaterjal
Juurte ümber olev kangas, võrk või kile, mis on puukoolis juurepalli ümber sätitud tuleb kindlasti eemaldada. Paljud puukoolid soovitavad istiku koos materjaliga maha istutada, aga paraku näitab meie kogemus, et see ei lagune mullas üldse või ei tee seda piisavalt kiiresti. Sedasi ei saa puu korralikult juurduda.
Mõnikord on istik väga kaua kunstmaterjali sees olnud, et juured on sellest läbi kasvanud ja materjali poolegi võimalik eemaldada. Väldi võimalusel sellise puu ostmist.
3. Vajadusel tee puule istutuslõikus
Kui istik on kvaliteetne ja ilus, ära sellele punktile tähelepanu pööra.
Kui tegemist on noore puuga, millel on kuivanud või vale nurga all kasvavaid oksi või keerdunud juuri, tuleks nii oksi kui juuri lõigata. Nii on võimalik puu ära kuivamise ohtu vähendada.
Seda tuleks teha ettevaatlikult, sest liigne lõikamine võib puule samuti kahju teha.
Istutamine on alati puule šokk ja ta vajab nii lehti kui juuri, et õhust ja pinnasest võimalikult palju jõudu hankida.
Kui oled sunnitud aga keerdus juuri lõikama, tuleb vähendada ka okste mahtu. Puu on nagu liivakell, võra on ülemine paun ning juured alumine paun. Keskmine kitsas osa ühendab seda, ning need peaks olema tasakaalus, kui tasakaal läheb paigast ära, siis hakkab puu kas puudujääki kompenseerima rohkete vesivõsude kasvatamisega või hakkavad juured nõrgenema. Nii üks kui teine on puule väga halb.
Puude lõikamine on alati väikse riskiga tegevus. Kui sa ei söanda seda ise ette võtta, võime sulle appi tulla. Võta ühendust!
4. Istutada tuleb õigele sügavusele
Liiga sügavale istutamine on üks sagedasemaid istutusvigu. Paljud mõtlevad, et nii on puul võimalik paremini juurduda ja see seisab kindlalt püsti. Jah, puu seisab püsti küll, aga jääb suure tõenäosusega kiratsema, sest juurekael on mulla all. Juurekael ei tohi mulla alla jääda!
Juurekael peab jääma maapinnast natukene kõrgemale, arvestusega, et see vajub peale istutamist sügavamale. Peale juurdumist peaks juurekael jääma vähemalt maapinnaga tasa.
Õige istutussügavuse leiad nii, jäta puu juurekael maapinnast natuke kõrgemale ja arvestad, et puu vajub veidi. Siis kui juurekaela pole mullapalli seest näha, tõmba kätega nii palju mulda pealt ära, et see nähtavale tuleb.
Istutusaugu suurus peab olema juurepalli läbimõõdult suurem, et istutava puu juurte ümbrusesse saaks paigaldada rammusat mulda.
5. Toesta istik korralikult
Istutatud puu peab olema kahe-kolme tugivaia ja sidumiskanga abil toestud. Nööri kasutada ei tohi, kuna see kasvab kiiresti puu sisse ja see võib selle kohapealt murduda.
Sidumiskangaks on hea kasutada spetsiaalset võrklinti, mida müüakse ehitus- ja aiapoodides. Soovi korral, poest müüdava lindi puudumisel, võid puu kinni siduda ükskõik millise kodus leiduva 30–50 cm laiuse kangaribaga, aga arvesta, et see ei pruugi ilmastikule sama hästi vastu pidada.
Aastas korra tuleks puu tüve vastus olevat kangast üles- või allapoole liigutada. Selle võiks eemaldada umbes kahe aasta pärast; siis on kindel, et puu on juurdunud ja saab omal jõul hakkama.
6. Istutatud puud kasta vähemalt kahe aasta jooksul regulaarselt
Istutamise töö ei lõppe juurtele mulla peale ajamisega. See soovitus võib sulle üllatusena tulla, aga noort puud tuleb pärast istutamist kuni kaks aastat kasta. Isegi suur vihmasadu ei kasta puud piisavalt, kuna niiskus ei pruugi pinnase alumistesse kihtidesse jõuda. Linnas voolab sadevesi mööda torusid minema ja juurteni ei jõuagi suurt midagi. Seetõttu on vaja regulaarselt vastavalt ilmastikutingimustele puid kasta. Vihmase suve puhul peab vaatama, et üle ei kastaks ja kuivema suve puhul jälgida piisava niiskuse olemasolu pinnases.
Kui puude kasvama panemine on midagi, mis ei ole Sinu meelistegevus ja mille sa parema meelega spetsialistide kätte usaldaksid, tuleme meie sulle heal meelel appi. Oleme edukalt istutanud sadu puid ja teame, kuidas seda teha.
Võta ühendust allpool oleva vormi kaudu!
Error: Contact form not found.